Windows czy Mac, czyli koncnetracja kurczaka Kamila

O to jest pytanie. Zapraszamy na skrót naszego live'a. Rozpoczyna się on jakże dobrze zwiastującym komentarzem naszego informatyka Kamila: "Mam dziś koncentrację kurczaka". Okraszone wymowną gestykulacją człowieka absolutnie przytomnego w wykonaniu naszego Prezesa. A także pięknym tłem w postaci obecnego ciałem i zapewne duchem Piotra, czyli drugiego informatyka.  Oto przed Państwem duża część SPartnersów. Zapewniamy o merytoryczności i płynności rozmowy oraz wyciąganych z niej wniosków. Tyle tytułem żartobliwego wstępu od montażysty, bo nawet on czasami musi, inaczej się udusi. A teraz do rzeczy. Pytanie brzmi: Windows czy Mac. Kwestię rozważamy pod kątem biurowego sprzętu, ale nie tylko. Pojawił się również wątek właśnie pracy z montażem oraz grania. Wybór Windows czy Mac jest dodatkowo wzbogacony, czy też rozbudowany kwestię nowy/używany, a także celu wykorzystywania i wariant laptop/PC. Trzeba określić czy system ma pracować na komputerze przenośnym, bo dużo podróżujemy, czy też wysiadujemy w biurze/domu przed monitorem.  O tym aspekcie, czyli laptop vs. PC mówimy więcej i pod różnymi kątami w filmie na który serdecznie zapraszamy.

Windows czy Mac? Jak się nie zgubić?

Najpierw trochę ogółów, chociaż przydatnych w ukierunkowaniu poszukiwań. Budżet. Jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze jakie chcemy, czy też jakie możemy przeznaczyć na zakup komputera. Z zasady Windows jest tańszy. Jest zdecydowanie bardziej kompatybilny z różnymi aplikacjami, natomiast więcej możliwości konfiguracji pozostawia dla użytkownika. I tutaj właśnie przechodzimy do kwestii oprogramowania i modeli komputerów. MacOS jest systemem zdecydowanie bardziej zamkniętym. Windows ma tę przewagę, że o ile parametry sprzętowe pozwalają to postawimy go nawet na 6letniej, a czasem 10letniej maszynie.  I też będzie świetnie działał. Z MacOS już tak klorowo nie jest. Starsze modele nie przełkną obecnie wydawanej wersji 14 systemu. Czyli użytkownik ze starymmodelemmusi zostać ze starym systemem, co z koleispowoduje niekompatybilność z nowinkami programowymi. Dodatkowo zamkniętość MacOS X w pewnym stopniu powoduje jego większe bezpieczeństwo. Możemy zainstalować aplikacje z AppStore i mamy niemal pewność, że będzie bezpieczna. Na Windowsie to użytkownik ponosi odpowiedzialność za swoje działania i może instalować aplikacje właściwie z dowolnego źródła. Istnieje opinia, właśnie na tym oparta, że na Maca nie ma wirusów. Błąd. Duży i niebezpieczny. Istnieją i są pisane naprawdę sprytnie. Może nie być widać ich działania na pierwszy rzut oka.

 

136431491_263928951730097_4941615286351810203_n

Co jeszcze?

Kolejnym kryterium jest czy koniecznie musimy mieć nówkę sztukę, czy też może sprawdzi nam się zadbany systemowo i podzespołowo sprzęt poleasingowy. Musimy tutaj dobrze zastanowić się nad zawartością kieszeni i przełożeniem faktycznych potrzeb na nasze zachcianki. Nowy Mac może kosztować kilkadziesiąt tysięcy, używany około 5000 zł. Używany komputer w Windowsem nawet około 3000-4000 tys i doskonale sprawdzi się w pracy zza biurka.

Natomiast w pozostałych aspektach zacznijmy od wykorzystania. Jeśli system ma być wykorzystywany do:

  • pracy biurowej, czyli Office i google docs, to Windows - nie ma potrzeby przepłacania za prestiż jeśli komputer ma być wykwalifikowanym wołem roboczym do klepania maili i dokumentów.
  • do gier, wtedy natomiast definitywnie Windows i to na PC - lepsze parametry systemowe, zdecydowanie lepsza relacja ceny do możliwości.
  • celów osobistych to system Mac - bardziej intuicyjny, atrakcyjniejszy wizualnie (np tapeta zmieniająca się wraz z porą dnia), a przede wszystkim trudniej w nim coś zepsuć.

Kwestia na deser, czyli "prestiż własny"

Kwestią dodatkową jest tzw. "prestiż własny". I tutaj wśród naszych pracowników jest jednomyślność. "Mac!" Zupełnie odchodzimy od faktu, że akurat ten zestaw interlokutorów składa się z miłośników Mac i systemów iOS. Tak sie po prostu utarło, że Mac to szpan, to wydatek, toprestiż. Co nie zmienia faktu, że jest system stabilniejszym choć mniej kompatybilnym. Wybór końcowy jak zawsze pozostaje dla użytkownika.

Polecamy nasze inne kursy: