Backup Macbook

Ludzie dzielą się na dwa typy: robiących backup Mac i takich, którzy zaczną go robić.

Przytoczeniem takiej sentencji rozpoczęliśmy pierwszy w historii kanału YT S Partners wywiad na żywo. Rozmawialiśmy o ważonym i specyficznym zagadnieniu jakim jest backup Mac. Komputer i dane to już nasz nieodłączna codzienność. Nawet jeśli sami unikamy styczności z komputerami, z własnych przekonań, czy z braku wiedzy (zapraszamy do nas, chętnie nauczymy jak używać Macbooka), t i tak mamy je w najbliższym otoczeniu. Uczą się na nich i bawią nasze dzieci. My pracujemy. Dziadkowie rozmawiają przez Skype z odległą rodziną. Wykorzystania są przeróżne, a wszędzie mamy do czynienia z danymi. Dziś porozmawiamy o tym jakie chrobić,czyli przedstawiamy po krówce backup Mac. Poniżej znajdziecie materiał filmowy z rozmowy, oraz kilka wytycznych jak wykonać backup Macbooka. Powiemy też dlaczego warto robić kopie zapasowe danych i co może spowodować ich utratę. Backup Mac to podstawa bezpiecznych danych.

Co daje backup Mac?

Przede wszystkim co oznacza bezpieczeństwo danych w kontekście robienia backupu Macbooka. W maszynach Apple mamy na wyposażeniu standardowym narzędzie zwane Time Machine. Jest ono bardzo sprytnie skonstruowane i działa zdecydowanie skuteczniej niż zwykłe zapisy kopii, czy też np. obrazy dysków w systemie Windows. Nie ma oczywiście nic bezwarunkowo, trzeba tutaj poprawnie posługiwać się narzędziem. Między innymi trzeba podłączać dysk zewnętrzny, aby w ogóle ową kopię zapasową wykonać. Może to brzmieć kuriozalnie, ale naprawdę znamy przypadki, a nawet byliśmy do takich wzywani, gdy użytkownik stracił dane, ale nigdy nie podłączył skonfigurowanego przez nas dysku do Maca, więc komputer mimo monitów nie mógł wykonać kopii zapasowej. A odzyskiwanie danych to naprawdę gruba i kosztowna robota. Otóż właśnie, jak już jesteśmy przy takich informacjach.

Do wykonania kopii zapasowej na Macbooku służy Time Machine. Założenie jest takie, żeby narzędzie stale pracujące w tle wykonywało backup Mac zawsze, gdy wykryje podłączony i skonfigurowany dysk zewnętrzny. Nie spowalnia to odczuwalnie pracy systemu jeśli jest wykonywane cyklicznie. Jak często wykonywać kopie? Właściwie możemy pozwalać na to zawsze, gdy narzędzie o to prosi lub samo automatycznie zaczyna pracować. Im częściej taka kopia jest wykonywana tym mniej waży i szybciej skończy się cały proces. NIE PRZERYWAJ ZAPISU, jeśli nie jest to konieczne. Zapis dysku może potrwać kilkanaście minut do paru godzin, ale jeśli przerwiesz to kolejny zapis, uzupełniający, może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Aby Was wesprzeć w dbaniu o dane oferujemy pełną obsługę informatyczną na podstawie stałej umowy lub doraźny serwis. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim artykuł: opieka informatyczna.

backup Mac

Jakimi kryteriami kierować się przy wykonywaniu kopii zapasowych?

  1. Wykonuj 3 kopie - po jednej na różnych nośnikach i przechowuj w różnych miejscach. Może to być dysk zewnętrzny użytkowany w domu, drugi trzymany lub używany w pracy, a trzeci to np. chmura, albo serwer. Z tego 2 kopie na różnych nośnikach i 1 poza miejscem gdzie jesteś.
  2. Nie przenoś kopii zapasowej razem z komputerem, a jeśli musimy w ten sposób podróżować, zabierzmy ze sobą czwartą specjalnie na tę okazję zrobioną kopię. Wyobraźmy sobie, ze zostawimy laptopa z dyskiem w taksówce, albo skutecznie upuśćmy torbę.
  3. Szyfruj dysk. Wiadomo, że komputer przenośny, jak sama nazwa wskazuje podróżuje z użytkownikiem, ale jeśli dysk zgubimy lub np. zostanie nam skradziony to nieuprawniony człowiek może postawić sobie na swoim komputerze nasz... ze wszystkim, od haseł, po firmowe dokumenty z negocjacji, po zdjęcia rodziny. I może zrobić z tym co chce...

Jak w szczegółach wygląda proces wykonywania kopii zapasowej i jak posługiwać się Time Machine na życzenie omówimy w osobnym filmie. Pokażemy w nim jak wykonać ręczny backup, jak wygląda automatyczne wykonywanie kopii zapasowej po wykryciu dysku, a również jak ustawić harmonogram zapisu czy też jak wyciszyć systemowe monity o wykonanie kopii zapasowej.

Serdecznie zachęcamy do komentowania i zgłaszania swoich pomysłów na tematy do rozmów na żywo. Jeśli macie ochotę i znacie dobre i bezpieczne strony dla dzieci - możecie śmiało wpisać adres w komentarzu pod nagraniem na kanale YT.

Polecamy nasze inne kursy: