Twój Mac złapał wirusa?

Jeśli już Twój Mac złapał wirusa najlepiej odłącz komputer od Internetu. Wykonaj kopię zapasową na nośniku z którego nie korzysta inne urządzenie i nie jest podłączony do Sieci. A na pewno zgłoś się do serwisu.

Wiedza to największa potęga. Warto zatem wiedzieć jak Twój Mac złapał wirusa. Jednym ze sposobów złapania złośliwego oprogramowania jest instalowanie nieszkodliwie wyglądających aplikacji. Ryzyko możesz znacznie obniżyć dzięki pobieraniu aplikacji tylko ze sprawdzonych źródeł. Na szczęście Apple ma wbudowane w system narzędzie, które pozwala wykryć i zablokować szkodliwe aplikacje. Jest również kilka kroków, które możesz wykonać samodzielnie. Oczywiście jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz poprosić nas o uratowanie twojego komputera. Tak samo również wtedy, gdy nie masz po prostu czasu i wolisz zlecić naprawę specjalistom. Czyli "mieć z głowy". Właśnie dlatego w tym artykule opowiemy trochę jakie mechanizmy i gddize w systemie Mac są przydatne narzędzia.

Jak chronić Maca ZANIM złapie wirusa?

W poprzednim artykule ifilmie podpowiadamy jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów. Oczywiście najlepsze narzędzie to Twoja własna głowa. Zawsze największe znaczenie ma profilaktyka.

1. unikanie niebezpiecznych i podejrzanych miejsc
2. ściąganie i otwieranie wyłącznie zaufanych załączników, maili, plików
3. skuteczny i na bieżąco aktualizowany program antywirusowy
4. bieżące aktualizowanie systemu i w razie konieczności instalacja najnowszego systemu - pisaliśmy o tym w Aktualizacjach Mac
6. bezpieczne dane, czyli kopie zapasowe danych, zarówno Time Machine jak i te niepodłączone do Sieci.

Twój Mac złapał wirusa?

Co możesz zrobić, gdy już Twój Mac złapał wirusa?

Możesz na przykład skorzystać z wbudowanej kontroli źródeł pobierania i instalowania programów.

  1. Wybierz ikonę Apple w lewym górnym rogu Mac na pasku menu
  2. Następnie wybierz Preferencje systemowe
  3. Kliknij "Bezpieczeństwo i prywatność"
  4. Wybierz ikonę kłódki w lewym dolnym rogu z karty "Ogólne".
  5. Zdejmij blokadę przez zalogowanie się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła Mac
  6. Wybierz źródła, z których pozwalasz na instalację aplikacji
  7. Kliknij ponownie kłódkę, tym samym blokując wybór.

Przede wszystkim jednak pobierz narzędzie antywirusowe. Na rynku jest kilka bardzo dobrych aplikacji monitujących pracę komputera, programów i procesów oraz bezpieczeństwo instalowanych plików. Jeśli jednak mimo to masz problemy z komputerem Mac, prawdopodobnie najlepiej jest pobrać/zakupić wysoko oceniane narzędzie antywirusowe innej firmy. Użyj go, aby znaleźć i usunąć niebezpieczne pliki, a następnie ZACHOWAJ oprogramowanie zainstalowane na komputerze, aby chronić je w przyszłości. Możesz to wykonać np. przez kopię zapasową.

Apple wspiera bezpieczeństwo Twojego Maca

App Store współpracuje z wieloma różnymi dostawcami oprogramowania. Są to zaufani i zidentyfikowani programiści.
Ponadto są oni zarejestrowani w Apple. Dodatkowo mogą przesyłać swoje aplikacje do Apple dla sprawdzenia jej bezpieczeństwa. Jeśli zostaną wykryte problemy Apple może cofnąć autoryzację dla programu. Natomiast sam system mac sprawdza aplikację przed jej pierwszym uruchomieniem. Robi to, aby upewnić się, że nie została zmodyfikowana od czasu wysłania jej przez programistę do AppStore. Natomiast poniżej przedstawiamy kilka kroków, aby sprawdzić komputer Mac pod kątem wirusów i lepiej chronić komputer w przyszłości. Pamiętaj również, że możesz skorzystać z pomocy naszego informatyka Mac.

Jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów?

Polecamy nasze inne kursy: