Time Machine na Mac

Ludzie dzielą się na dwa typy: robiących backup Mac i takich, którzy zaczną go robić.

Poprzedni tutorial pierwszy w historii kanału YT S Partners wywiad na żywo traktował o bezpieczeństwie danych. Wraz z naszym Głosem rozmawialiśmy o tym jak robić backup Mac, ale również dlaczego należy go robić. Opowiedzieliśmy jakie zalety daje backup Mac, a jakie wynikają niebezpieczeństwa z jego braku. Przytoczyliśmy Wam również w artykule kilka naczelnych zasad jakimi powinien się kierować przy wykonywaniu kopii zapasowej zawartości dysku. W filmie również szczegółowo omówiliśmy zasadę "1, 2, 3", czyli ile czego i gdzie. Do wykonania kopii zapasowej dysku znakomicie nadaje się narzędzie fabrycznie umieszczane w systemie Mac OS x, czyli Time Machine na Mac. I o tym właśnie narzędziu, zgodnie z zapowiedzią w w poprzednim artykule opowiemy sobie dziś. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym zobaczycie dokładniej jak wygląda konfiguracja kopii zapasowej, nazewnictwo, szyfrowanie i poruszanie się po wersjach.

Jak skorzystać z Time Machine na Mac?

Aby móc skorzystać z Time Machine prede wszystkim trzeba podłączać dysk zewnętrzny, aby w ogóle kopię zapasową wykonać. Może to brzmieć kuriozalnie, ale naprawdę znamy przypadki, a nawet byliśmy do takich wzywani, gdy użytkownik stracił dane, ale nigdy nie podłączył skonfigurowanego przez nas dysku do Maca, więc komputer mimo monitów nie mógł wykonać kopii zapasowej. A odzyskiwanie danych to naprawdę żmudna i kosztowna praca.

Time Machine na Mac stale pracuje w tle i wykonuje backup zawsze, gdy wykryje podłączony i skonfigurowany dysk zewnętrzny. Nie spowalnia to odczuwalnie pracy systemu jeśli jest wykonywane cyklicznie. Dodatkowo, jeśli Time Machine wykryje, że swoją pracą wywołuje opóźnienia to spowolni proces zapisu kopii, aby użytkownik mógł sprawnie pracować. Im częściej taka kopia jest wykonywana tym mniej waży, poniewać Mac zapisuje zmiany, czyli wykonuje kopie progresywne. NIE PRZERYWAJ PIERWSZEGO ZAPISU, jeśli nie jest to konieczne. Pierwotny zapis dysku może potrwać kilkanaście minut do paru godzin, ale jeśli przerwiesz to kolejny zapis, uzupełniający, może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Jak w wygląda proces wykonywania kopii zapasowej i jak posługiwać się Time Machine na życzenie omówimy w osobnym filmie. Pokażemy w nim jak wykonać ręczny backup, jak wygląda automatyczne wykonywanie kopii zapasowej po wykryciu dysku, a również jak ustawić harmonogram zapisu czy też jak wyciszyć systemowe monity o wykonanie kopii zapasowej.

backup Mac
  1. Podłącz dysk
  2. Wybierz dysk z listy
  3. Zaszyfruj dysk
  4. Wyłącz zkopiowania ewentualne pliki, których nie chcesz zapisywać
  5. Uruchom wykonywanie kopii zapasowej
  6. Możesz dalej korzystać z dysku, na którym wykonana została kopia. Możesz rónież odłączyć dysk. Wykonaj to PRAWIDŁÓWOW - najpierw wyłącz dysk z poziomu systemu (odpowiednik  "wysuń dysk" w Windows)
  7. Odepnij dysk od Maca

Serdecznie zachęcamy do komentowania i zgłaszania swoich pomysłów na tematy do rozmów na żywo. Jeśli macie ochotę i znacie dobre i bezpieczne strony dla dzieci - możecie śmiało wpisać adres w komentarzu pod nagraniem na kanale YT lub na naszym fanpage'u FB i na grupie FB.

Polecamy nasze inne kursy: