Serwery NAS - czym są i jak je dobierać

To wbrew pozorom nie oznacza "rozdysponowywania człowiekami". NAS to skrót od network access server. Czyli masowa pamięć dostępna w sieci. Serwery NAS - czym są i jak je dobierać? Na te i inne pytania o serwery NAS postaramy się dziś odpowiedzieć specjalnie dla WAS. A może na niektóre również dla NAS. Tym optymistycznym akcentem zacznijmy temat. Serwer to taka duża pamięć zewnętrzna. Można na nim przechowywać duże ilości danych, pliki, które nie są nam często potrzebne, albo potrzebne tylko nie mieszczą się na komputerze. Serwery NAS są jedno lub kilku kieszeniowe. Produkowane są przez różne marki. Na filmie będziemy omawiać kilka przykładów jak dobrać serwery NAS na konkretnych markach.

"I łączycie się. ...connection failed. Bardzo dobrze." Tymi słowy rozpoczynamy nasz miniporadnik o tym czym są i jak dobierać serwery NAS. Po co serwery NAS od NAS u WAS. Opowiemy krótko i treściwie o przeznaczeniu serwerów, kwestiach bezpieczeństwa i o doborze w zależności od miejsca i celu korzystania z urządzeń. Każdy z nas jest po trosze informatykiem w obecnych czasach. Oczywiście można wynająć firmę informatyczną do dobory, zakupu i konfiguracji. Taka firma -o ile ma to w swoich usługach - kompleksowo obsłuży NAS i serwery NAS. Czyli w grę wchodzi podpięcie serwera do sieci domowej i uwidocznieniego dla uządzeń domowników, a może również gości. Co jeszcze? Poczytajcie poniżej.

Podstawowe pytania dotyczące serwerów NAS.

Jest tego trochę. Na cześć, tych najistotniejszych odpowiadamy w filmie, który możecie obejrzeć poniżej oraz poczytać w naszym artykule.

  1. Co to jest i do czego służy?
    Do przechowywania dużej liczby plików i danych z dostępem przez sieć domową dla innych urządzeń. Może również służyć jako urządzenie do kopii zapasowych. Mogą również służyć do udostępniania ich zasobów lub transmisji na żywo, np. filmów lub zdjęć na telewizor w domu, lub prezentacji w firmie.
  2. Jak zabezpieczyć taki serwer przed utrata danych?
    Przede wszystkim dbałość o warunki pracy i o cykliczne kopie zapasowe. Warto je zrobić przynajmniej dwie w różnych częściach serwera, w różnych kieszeniach, na różnych dyskach. Jest prawie niemożliwe, żebyście stracili wszystkie kopie jednocześnie. No chyba, że "stanie się to, czego najbardziej obawiali się Galowie, czyli niebo zwali się nam na głowy"!
Serwery NAS
Serwery NAS

3. Dlaczego serwer NAS od NAS dla WAS?
Dlatego, że mamy wszechstronne i naprawdę duże doświadczenie w pracy z serwerami. Zaufały nam zarówno małe rodzinne firmy, klienci indywidualni jak również korporacje oraz duże instytucje, między innymi kancelarie prawne.

4. Kwestia doboru serwera do potrzeb. Jakimi kryteriami się kierować?
WIELKOŚĆ - tak, jednak ma znaczenie. Trzeba oszacować pojemność serwera, czyli miejsca na jego dyskach, które będzie nam potrzebne. Zawsze należy brać nieco więcej niż szacujemy, aby w razie czego można było wykonać dodatkową kopię, czy przechować :okazjonalnie" coś naprawdę dużego.
CENA - zależnie od wielkości i od marki mamy odczynienia rozstrzałem cenowym. Ważne jest też ile kieszeni ma serwer, ile dysków. Im więcej tym wyższa cena. Raczej przepłacać nie ma sensu.

5. Co do domu a co do firmy?
DO FIRMY raczej większe serwery, oczywiście dostosowane pojemnością do potrzeb i rozmiaru przedsiębiorstwa. Im większe tym więcej pracowników, a w efekcie więcej danych. Również częstotliwość tworzenia kopii zapasowych i ich nadpisywania ma znaczenie. To też zajmuje miejsce, dodatkowo w płynnym trybie, a nie skokowo.
DO DOMU wystarczają mniejsze, dwukieszeniowe serwery. Chyba, że jesteście głową potężnego rodu, gdzie każdy z 6 członków 4 pokoleniowej rodziny ma swój komputer, apartament i własną basztę z obserwatorium astronomicznym. No to nie ma zmiłuj, trzeba się szarpnąć na dużą maszynę, taką 5, 6 kieszeniową.
W OBU przypadkach należy zawsze wybierać serwery nie przesadnie tanie, ponieważ to może za sobą pociągnąć ich zawodność.

6. Jakie urządzeniamożna mogą korzystać zdanych do serwera?
Właściwie wszystkie, które same w sobie mają możliwość podpięcia sę do serwera. Mogą korzystać komputery bez względu na system operacyjny. Urządzenia mobilne, czyli telefony, tablety, zegarki i wszystko, co tylko ma system operacyjny i gdzie można zobaczyć serwer jako urządzenie sieciowe.

Polecamy nasze inne kursy: