Nie działa przywracanie w dół i minimalizowanie okien

System operacyjny Windows jest nadal popularny jako alternatywa dla MacOS. Oferuje szeroką gamę możliwości, zwłaszcza do pracy biurowej i tam gdzie użytkownik woli kosztem nieco większego skomplikowania zachować większą kontrolę nad pracą systemu. Jak każda aplikacja, czy urządzenie popularny Win czasami też może powodować problemy większe lub mniejsze. Jednym z tych mniejszych, lecz dość irytujących jest brak możliwości zmiany wielkości okna przez np. przycisk „przywróć w dół” aktywne okno. Podobnie ma się kwestia niedziałającego zminimalizowania lub przywrócenia wyłączonych programów. Czasem przyciski Minimalizuj, Przywróć w dół/w górę i Zamknij przestają odpowiadać. Mogą też działać wybiórczo, gdy np. Przywróć w dół (podwójne kwadraty w prawym górnym rogu) w prawym górnym rogu nie działa, a pozostałe reagują. Problem może wystąpić w dowolnej aplikacji w systemie Windows. Jest na to kilka rozwiązań. Przede wszystkim spokojnie poczekaj do kolejnej aktualizacji lub poprawki systemowej, bo tu właśnie leży źródło problemu. Można temu zaradzić od ręki na kilka sposobów. Co zrobić gdy nie działa przywracanie w dół i minimalizowanie okiem? Kilka pierwszych metod podajemy poniżej.

1: Klawisze skrótów – przyśpiesz siebie!

Pierwszym skrótem pomocnym bezpośrednio jest kombinacja strzałek z klawiszem WIN. Aby przywrócić w dół okno naciśnij WIN+↓ (analogicznie przywróć w górę Win+↑).

Możesz również zminimalizować lub przywrócić okna wszystkich programów i przejść na pulpit. Mowa tu o kombinacji Win+D. Jego reakcja zależy od tego w jakim ustawieniu okien będziesz, używając tego skrótu.

2: Menu podręczne bardzo poręczne

Można swobodnie używać menu podręcznego wywoływanego prawym klawiszem myszy. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek tytułu okna i wybrać Przywróć z żądaną ikoną podwójnego kwadratu.

Nie działa przywracanie w dół i minimalizowanie okien

3: SHIFTUJ, SHIFTUJ

Kolejną metodą, gdy nie działa przywracanie w dół i minimalizowanie okien jest użycie klawisza Shift. Aby skorzystać z tego samego menu podręcznego ale z lokalizacji Paska programów u dołu ekranu należy najechać myszą na ikonę aktywnego programu i trzymając lewy SHIFT kliknąć jednorazowo prawym klawiszem myszy. Użytkownik dostaje możliwość wyboru co chce z oknem zrobić.

 

4: OSTATECZNE ROZWIĄZANIE – ponowne zainstalowanie

Jeśli okno programu, które próbujesz przywrócić nadal nie współpracuje możesz odinstalować, a następnie zainstalować daną kłopotliwą aplikację na nowo. Po ponownym zainstalowaniu aplikacji sprawdź przywracanie w dół z pomocą klawisza w oknie programu.

5: MONITOROWO – co za dużo, to nie zdrowo

Zdarza się też, że pracujemy na kilku monitorach i  nie działa przywracanie w dół i minimalizowanie okien. Jednak tylko pozornie. Z doświadczenia użytkowników wiemy, że okno nie zmaksymalizowane pracowało na innym monitorze niż do tej pory. W menedżerze zadań można zaznaczyć wszystkie aplikacje uruchomione na komputerze, a następnie wybrać „kaskadowe ustawienie okien. Wtedy wszystkie okna układają się na głównym pulpicie. Objaw takiego zamieszania, wygląda jakby niezmaksymalizowaną pozycję miał komputer zapisaną na innym monitorze.

Pamiętaj, że poprawność działania systemu jest jednym z głównych warunków zachowania bezpiecznych danych. Dlatego warto zawsze mimo wszystko pamiętać i wykonywać backup Mac i Win.

Polecamy nasze inne kursy: