Naprawa Macbooka

Naprawa Macbooka jest możliwa we własnym zakresie. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o zwiastunach możliwej awarii Macbooka, czyli Awaria Macbooka - 5 sygnałów. Macbooki nie są wolne od awarii, podobnie jak nie są wolne od wirusów, a o tym pisaliśmy np. w artykule antywirus na Mac. Jak pojawia się awaria Macbooka nie musisz siedzieć bezradnie. Owszem, można oddać Macbooka do naprawy i jest to w wielu przypadkach znakomite wyjście. Wiemy to po naszych klientach, którzy już w momencie oddania nam do rak komputera zyskują pewien spokój. Pisaliśmy o tym, że na etapie pojawienia się owych 5 sygnałów można jeszcze samodzielnie reagować. I dziś opowiemy o tym jak możesz reagować. Naprawa Macbooka w podstawowych zakresach bywa wykonalna dla typowego użytkownika. Oczywiście nie jest przymusem.

1. Brak płynności pracy Mac

Naprawa Macbooka we własnym zakresie to kilka czynności, które możesz zrobić:

 1. Odłącz w sposób prawidłowy urządzenia peryferyjne, które mogą powodować problem. Wyłącz i włącz komputer. Stopniowo podłączaj urządzenia i sprawdzaj kolejno, czy któreś z nich powoduje destabilizację systemu.
 2. Wymień pamięć RAM jeśli to możliwe.
 3. Uruchom Diagnostykę Apple. W tym celu naciśnij i przytrzymaj klawisz D podczas uruchamiania komputera. Następnie sprawdź, czy wykryto jakiekolwiek problemy ze sprzętem.
 4. Uruchom komputer w trybie bezpiecznym. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift podczas uruchamiania systemu w trybie awaryjnym. Sprawdź, czy problem występuje, ponieważ tryb awaryjny wyklucza procesy innych producentów, które mogą powodować problem.
 5. Ostatecznie zainstaluj ponownie macOS, zgrywając uprzednio pliki na dysk zewnętrzny.
Naprawa Mac

2. Krótsza praca baterii

 1. Możesz np. zresetować kontroler zarządzania systemem (SMC).
 2. Dostosuj własne nawyki korzystania z baterii. Uruchom Monitor aktywności. Na karcie „Energia” zobacz, które aplikacje zużywają baterię. Wykonuj obciążające energetycznie operacje gdy komputer jest podłączony do ładowania.
 3. Ładuj i rozładowuj baterię w pełnych cyklach.
 4. wymień baterię, jeśli kontroler wykaże taką konieczność lub gdy inne działania naprawcze nie przyniosą efektu.

3. Macbook nie uruchamia się

 1. Sprawdź kable, być może gdzieś kabel jest uszkodzony i czy wszystko jest dokładnie podłączone.
 2. Uruchom komputer w trybie bezpiecznym. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift podczas uruchamiania komputera. Wyłącz poprawnie komputer i uruchom normalnie ponownie.
 3. Zainstaluj ponownie macOS. Można uruchomić system w trybie odzyskiwania i ponownie zainstalować system od podstaw.

4. Macbook traci ustawienia

 1. Aby zresetować kontroler użyj kombinacji klawiszy option+command+P+R.
 2. W upalne dni znajdź nieco chłodniejsze miejsce do pracy, a na pewno nie trzymaj komputera na kocu, kołdrze, kolanach jeśli masz na sobie grube ubranie. Komputer może mieć wtedy problemy z oddawaniem ciepła i wzrost temperatury może powodować problemy z pamiętaniem ustawień, a także prawidłowym uruchamianiem się, a już na pewno z przegrzewaniem się.

 

5. Mac nie wyłącza się prawidłowo

 1. Zamknij otwarte aplikacje, odczekaj chwilę i spróbuj zamknąć komputer.
 2. Może być potrzebne wymuszenie zamknięcia niektórych aplikacji, które uległy awarii. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania/czytnik linii papilarnych Touch ID, aż do momentu gdy ekran zgaśnie.
 3. Użyj Monitora aktywności i sprawdź, czy procesy odpowiadają.
 4. Odłącz urządzenia peryferyjne. Pamiętaj, aby prawidłowo odłączaj urządzenia i bezpiecznie wysuwaj dyski przed ich odłączeniem.

Aby naprawa Mac nie była potrzebna:

Pamiętaj, że wiele problemó powstaje gdy jest za mało miejsca na dysku by zapisać efekty jakiegoś procesu. Należy zajrzeć do Monitora aktywności i zobaczyć co działa w tle. Może to być zwykłą aplikacja, a może być też np. aktualizacja systemu. Konieczne może być wymuszenie zamknięcia aplikacji, jeśli uległy awarii. Mało spotykanym ale jednak jest przypadek gdy twój Mac złapie wirusa. Takiego, któego jednym z zadań jest uniemożliwienie pracy komputera, w tym jego zamknięcie. Dlaetgo warto mieć antywirusa i aktualne zasady bezpieczeńśtwa. Nie jest nigdy niczym przyjemnym taka awaria Macbooka - 5 sygnałów, które przedstawiliśmy pomoże Ci zawczasu zorientować się w sytuacji. PAMIĘTAJ TEŻ, aby cyklicznie robić zapasowe kopie danych oraz aktualizować Maca. Istotne jest też, aby wiedzieć jak korzystać z Timemachine i dbać o bezpieczne dane. W następnym artykule opiszemy możliwe rozwiązania omawianych dziś problemów. Jeśli jednak wolisz mieć problem z głowy - skorzystaj z nas. Oferujemy pełną obsługę informatyczną na podstawie stałej umowy lub doraźny serwis. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim artykuł: opieka informatyczna.

Polecamy nasze inne kursy: