Masz Silver Sparrow?

Z czym Wam się kojarzy słowo SParrow? Jeśli z Jackiem SParrowem, to nawet nieźle. Tym razem chodzi o srebrnego wróbla...wróbela... wróbeliszcze, bo to złośliwy program. Podobnie jak piraci robili spustoszenie, tak wróbel potrafi namieszać, uwaga, na Macu. Nie jest prawdą mit, że na Maca nie ma wirusów, malwearów i innego złośliwego oprogramowania. Pisaliśmy o tym już w ......... I jeszcze pisać będziemy pod kątem tajmeniczego złóśliwego oprogramowania, które czepia się procesorów M1 jak magnes. Co ejstewidentnie złym połączeniem. Faktem powszechnie znanaym jest, że jeśli jest co popsuć, to jest też czym popsuć i jest jak to popsuć. Znajdzie się również prędzej, czy później skuteczna droga dotarcia do każdego systemu operacyjnego i jego zainfekowania.

Co i gdzie wklepać?

Może zrobić to na dwa sposoby:

 1. UŻYCIE STANDARDOWYCH NARZĘDZI MAC OS
  Polega na szukaniu plików w standardowy sposób np. za pomocą Findera lub Spotlight. Mankament takiego rozwiązania to fakt, ze część z plików Silver Sparrow ma kropkę na początku nazwy. To z kolei powoduje, że nie znajdzie go użytkownik, który o tym nie wie.
 2. UŻYCIE Terminala
 • Aplikacje > Narzędzia.
 • Uruchom Terminalpod powyższą ścieżką, a następnie wpisuj kolejne komendy. Spowoduje to wejście do teczki biblioteki użytkownika:
  cd ~/Library/
 • Następnie należy wyświetlić zawartość folderu:
  ls -al
 • Dalej sprawdzić, czy na liście widnieje plik._insu
 • Kolejnym krokiem jest komenda:cd /tmp/ls -al
 • Ponownie należy sprawdzić listę., ale tym razem szukając plików:agent.shversion.json
 • version.plist

 

Masz Silver Sparrow?

Jeżeli powyższe pliki figurują na liście wyników wyszukiwania, to ptaszek siedzi u was. Teraz warto byłoby warto mieć tego wróbla w garści i o tym już niedługo. A w razie potrzeby teraz i w przyszłości służymy pomocą i naszymi usługami informatycznymi. Wystarczy zadzwonić lub napisać maila, opisać zwięźle program i dostarczyć nam sprzęt, a jeśli problem da się rozwiązać zdalnie to tez możemy to zrobić. PAMIĘTAJ też o tym, ze zawsze warto robić kopie zapasowe systemu i danych. To zwłaszcza w Macach jest banalne, a instrukcję podajemy między innymi w artykułach Buckup na Mac, bezpieczńe dane i Time Machine.