Malwarebytes blokuje stronę

O programie antywirusowym szerokiego spektrum działania pisaliśmy już w poprzednim artykule. Omawialiśmy tam przypadek, gdy Malwerebytes blokuje ściąganie pliku. Tam również opisaliśmy po krótce jak działa i do czego służy ta jedna z czołowych aplikacji bezpieczeństwa. Omówiliśmy także czym są ekrany alarmowe i dlaczego użytkownik je widzi. Program ten działając w tle przez cały czas monituje pracę systemu i aktywnych aplikacji. W tym ma za zadanie weryfikację stron, które są otwierane. I tutaj czasami pojawia się blokada witryny przez BrowserGuard. Co wtedy należy i a co można zrobić? Przede wszystkim nie klikać odruchowo. W naszym przypadku Malwarebytes wyświetlił komunikat o podejrzeniu hijackingu. Jednego z zagrożeń najbardziej popularnych w Sieci.

Malwarebytes blokuje stronę

DLACZEGO widzisz ekran z ostrzeżeniem?

Malwerbytes blokuje witrynę, gdy

  1. nie jest pewien czy jest ona bezpieczna dla użytkownika i jego danych na dysku,
  2. kod strony jest wyraźnym zagrożeniem i może uruchamiać złośliwe oprogramowanie lub umożliwiać próbę włamania na komputer
  3. strona jest powszechnie uznana za groźną lub jest niezidentyfikowane jako bezpieczna,

Powyżej widzicie typowy ekran, wyświetlany gdy Malwarebytes blokuje stronę. Kolejnym krokiem, jeśli będzie się coś działo automatycznie jest blokowanie ściągania pliku. Taki ekran zawiera zwięzły opis tego sytuacji z jaką spotyka się program i użytkownik. Aplikacja następnie oczekuje decyzji użytkownika, co ma robić dalej. Czy otworzyć jednak stronę, czy może wrócić do poprzedniej. Na tym etapie procedura otwierania, czyli ładowania strony jest zawieszona. Program blokuje pracę przeglądarki na danej karcie, ale nie pracę całej przeglądarki. W naszym przykładzie jest to Chrome. Podajemy ten przykład ponieważ Chrome jako aplikacja od Google dysponuje własnymi zabezpieczeniami. O nich również wspominaliśmy w poprzednim artykule: Malwarebytes blokuje ściąganie pliku.

CO ZROBIĆ, gdy Malwarebytes blokuje ściąganie pliku?

  1. Zapoznać się z treścią komunikatu
  2. zweryfikować stronę/lokalizację, z której przeglądarka próbuje otworzyć witrynę
  3. wybrać odpowiednio "WRÓĆ" lub "IDŹ DO STRONY"
  4. należy zweryfikować przynajmniej nazwę strony i jej adres, czy są one zgodne z tym, czego chcemy lub czego się spodziewamy
  5. jeśli wszystko się zgadza możemy pozwolić na uruchomienie ładowania strony
  6. jeśli jednak mamy jakieś podejrzenia zaleca się zatrzymanie ładowania właśnie przez wybór opcji "WRÓĆ" i ponowną weryfikację zawartości.
Malwarebytes blokuje stronę

Natomiast w przypadku, gdy najpewniej jest to właściwy i bezpieczny plik, a naszą niepewność wywołała ekran ostrzegawczy Malwarbytesa mamy jeszcze trzecią opcję u dołu ekranu. Link "dowiedz się jeszcze więcej". Ta opcja z kolei pozwoli użytkownikowi dokładnie dowiedzieć się czym grozi taki wybór otwarcia strony. Następnie na podjęcie ostatecznej decyzji. Witryny podejrzane o niebezpieczne działanie dla systemu i danych to klucz do sporych strat i nerwów. Dlatego polecamy zapoznanie się z tymi informacjami - rozszerzają one istotnie pojęcie tego co może stać się użytkownikowi, gdy ten nierozważnie lub też nie do końca świadomie porusza po Sieci. Jeśli potrzebujecie Państwo przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy w  Sieci - zapraszamy do nas. Dodatkowo oferujemy pełną obsługę informatyczną na podstawie stałej umowy lub doraźny serwis. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim artykuł: opieka informatyczna.

Polecamy nasze inne kursy: