Malwarebytes blokuje ściąganie pliku - nic prostszego!

Malwerebytes jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych programów antywirusowych. Ale również ma szerokie spektrum ukrócania działalności wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania. Dodatkową zaletą samej marki jest to, że mają naprawdę świetne centrum obsługi klienta. Niezależnie od tego czy piszesz do nich maila z zapytaniem o szczegóły zakupu dla korporacji, czy też informujesz o czymś przez chat. Możesz korzystać z Malwarebytes zarówno na laptopie, PC, czy też na urządzeniach mobilnych. Sprawdza się naprawdę dobrze, a wiemy to z własnego doświadczenia, bo sami korzystamy z oprogramowania tej marki. Aplikacja działająca na komputerze ma również za zadanie weryfikację plików, które próbują załadować się na dysk. I tutaj czasami pojawia się problem. Mianowicie Malwarebytes blokuje ściąganie pliku. Co wtedy? Przede wszystkim ściągnij koniom wodze i nie klikaj na oślep. Wiemy, że współczesna cyfryzacja wytrenowała i przyzwyczaiła nas do działania wg. konkretnych schematów. Jednak należy zawsze przejrzeć treść ostrzeżenia.

Malwarebytes blokuje ściąganie pliku

DLACZEGO widzę ekran z ostrzeżeniem?

Malwerbytes blokuje ściąganie pliku w momencie gdy

  1. nie jest pewien czy plik jest bezpieczny dla użytkownika i jego danych na dysku,
  2. źródło pliku jest groźne lub niezidentyfikowane jako bezpieczne,
  3. plik sprawdzony jest oczywiście niebezpieczny

Powyżej widzicie typowy ekran, gdy Malwarebytes blokuje ściąganie pliku. Taki ekran zawiera jasny i zwięzły opis tego co dzieje się z punktu widzenia programu antywirusowego i czego  owa aplikacja oczkuje od użytkownika. A oczekuje przede wszystkim polecenia co ma robić dalej, czy przepuścić plik, czy może jednak zrezygnować z jego zapisu na dysk. Proces zapisu jest w tym momencie czasowo zawieszony. Program blokuje pracę przeglądarki. W naszym przykładzie jest to Chrome. Podajemy ten przykład ponieważ Chrome jako aplikacja od Google ma swoje własne zabezpieczenia. Jeśli wykryje podejrzany plik, wtedy przeglądarka może zareagować przez Malwarebytsem. To kwestia hierarchii ustawień, zwłaszcza gdy Chrome korzysta ze ściągania pliku z własnego GoogleDrive'a, ale o tym w następnym artykule. Wykrycie takiego pliku może się stać nawet, gdy dany element do ściągnięcia wcale groźny nie jest, a tylko sprawia takie wrażenie.

CO ZROBIĆ, gdy Malwarebytes blokuje ściąganie pliku?

Malwarebytes blokuje ściąganie pliku
  1. Zapoznać się z treścią komunikatu
  2. zweryfikować stronę/lokalizację z której przeglądarka próbuje zapisać plik
  3. wybrać odpowiednio "WRÓĆ" lub "IDŹ DO STRONY"
  4. z reguły u dołu ekranu pojawia się zawieszony w procesie ściągania dany plik - należy zweryfikować przynajmniej nazwę i rozmiar, czy są one zgodne z tym, czego chcemy lub czego się spodziewamy
  5. jeśli wszystko się zgadza możemy pozwolić na uruchomienie pobierania pliku
  6. jeśli jednak mamy jakieś podejrzenia zaleca się zatrzymanie ładowania właśnie prze wybór opcji "WRÓĆ" i ponowną weryfikację zawartości.

Natomiast w przypadku, gdy najpewniej jest to właściwy i bezpieczny plik, a naszą niepewność wywołała ekran ostrzegawczy Malwarbytesa mamy jeszcze trzecią opcję u dołu ekranu. Link "dowiedz się jeszcze więcej". Ta opcja z kolei pozwoli użytkownikowi dokładnie dowiedzieć się czym grozi taki pobór pliku. Następnie na podjęcieostatecznej decyzji. Dokumenty podejrzane o niebezpieczne właściwości dla systemu to klucz do utraty danych i nie tylko. Dlatego polecamy zapoznanie się z tymi informacjami ponieważ one rozszerzają znacznie pojęcie tego co może stać się użytkownikowi, gdy ten nierozważnie i nie do końca świadomie porusza po Sieci. Jeśli potrzebujecie Państwo przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy w  Sieci - zapraszamy do nas. Dodatkowo oferujemy pełną obsługę informatyczną na podstawie stałej umowy lub doraźny serwis. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim artykuł: opieka informatyczna.

Polecamy nasze inne kursy: