M1 lepszy od Intela?

To, że Apple wprowadził swój model procesora to wiadomo już od zapowiedzi i całego szumu, który wywołała ta wiadomość. Wielu użytkowników już kupiło sprzęt z M1, aktywnych urządzeń Apple zarejestrowanych jest już ponad miliard na świecie, z czego cześć to Macbooki. Pojawia się zatem naturalne pytanie, czy jest ów M1 lepszy od Intela? Okazuje się, ze nie tylko. Intel ma poważną konkurencję, z którą musi się na serio liczyć. W czym jest M1 lepszy od Intela, a w czym jednak nie opowiemy dziś. Zapraszamy.

W czym jest M1 lepszy od Intela?

Ooo, lista jest długa. To najważniejsze parametry, w których M1 przebija Intela:

  • pracy i wydajności procesora taktowanego zegarem 3,7 GHz
  • architekturze pamięci Apple - podział pamięć pomiędzy CPU i GPU pozwala wydajniej współpracować
  • dzięki procesorowi wydłuża się czas pracy na baterii oraz jakość obrazu z kamery

Mankamenty główne są 2, jeden drobny, drugi jednak dość problematyczny, czyli:

  • tylko 2 porty Thunderbolt
  • brak wsparcia zewnętrznych kart graficznych

Przy całym słusznym zachwycie nowyk ukłądem Apple należy pamietać, że porównanie między różnymi platformami nie do końca musi być miarodajne. Warto przejżeć różne testy i samodzielnie podziałać na M1.

M1 lepszy od Intela?

Pojawiają się na razie pojedyncze testy, np. w Geekbench, czy też Affinity Photo. Różne testy wskazują, że M1 ma bardzo mocną pozycję. Zwłaszcza, że jest to pierwsza wersja układu. Warto zaznaczyć pewną ciekawostkę: w Macbook Air procesor nie ma nawet aktywnego chłodzenia i tak daje sobie radę. Dodatkowo ze sprzedaży całkowicie wycofano Macbooki Air z procesorami Intela, czyli trochę taki skok na głowę. Apple musi być pewne swojego produktu.

Dodajmy, że M1 wyrósł na bazie procesora z telefonu, czyli jest jego modyfikacją na potrzeby komputerów. Jest to dość naturalną koleją rzeczy, biorąc pod uwagę że większość użytkowników Apple swoją przygodę z ich sprzętem zaczyna właśnie od iPhone'a.

Polecamy nasze inne kursy: