Jak zwolnić miejsce na dysku?

Człowiek ma tendencję do zbieractwa. A w przypadku gromadzenia danych cyfrowych jest to wyjątkowo łatwe. Kilka przykładów z brzegu: serie zdjęć, z których wybieramy najlepsze do podzielenia się a resztę kiedyś się przejrzy. Na dysk. Nieudane zdjęcia o których zapominamy, albo te mające urok tylko niedługo po ich zrobieniu. Gdy kończy się miejsce w telefonie - na dysk. Koniec koców pliki multimedialne zajmują najwięcej miejsca. W przypadku komputerów Apple miejsce też potrafi się skończyć. Dlatego dziś będzie kompleksowo o tym jak zwolnić miejsce na dysku Macbooka.

Co zajmuje najwięcej miejsca?

Ogólnie mówiąc wszelkie multimedia: filmy, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, grafiki ściągane z Sieci, gry, muzyka, aplikacje. Dokumenty tekstowe inne już nieco mniej.  Warto przejrzeć nieużywane i stare pliki. No i oczywiście kosz.

WSKAZÓWKA: multimedia z FB mogą "zapchać" miejsce?

W dzisiejszych czasach masowo udostępnia się treści na portalach społecznościowych. Pisaliśmy już kilkukrotnie pod różnym kątem o tym jak jak pobrać zdjęcia z Facebooka. Takie hurtowe pobranie materiałów multimedialnych też może zająć dużo pamięci. W przypadku telefonów wręcz "zapchać" pamięć. Należy pamiętać by zapewnić odpowiednio dużo wolnego miejsca na dysku przed pobraniem multimediów.

Artykuły, które powiedzą Ci jak zwolnić miejsce na dysku

BEZPIECZNE DANE
TIME MACHINE
W artykułach znajdziesz również instrukcje wideo do omawianych tematów. Zapraszamy też na NASZ KANAŁ YT.
Jak zwolnić miejsce na dysku

Jak zwolnić miejsce na dysku?

 1. Przeskanuj dysk zaktualizowanym programem antywirusowym. Możliwe że nagłe zajęcie pamięci jest wynikiem działania złośliwego oprogramowania. Lepiej aby taki niechciany plik nie został powielony wraz z kopią zapasową.
 2. Jeśli nic nie jest zainfekowane  wykonaj backup dysku za pomocą Time Machine. Jeśli jednak system wykryje niepożądane pliki działaj zgodnie z instrukcjami od systemu.
 3. Dodatkowo opcjonalnie wykonaj kopię zapasową na zewnętrznym dysku.
 4. Wróć do dysku komputera.
 5. Przejrzyj najpierw nieużywane aplikacje i odinstaluj je.
 6. Następnie przejrzyj multimedia i usuń te niechciane.
 7. Oprónij kosz po uprzendim sprawdzeniu, czy nie znajduje się w nim plik, który omyłkowo został usunięty przy porządkach. Zawsze masz możliwość przywrócenia pliku trwale usuniętgo z koopii zapasowej.
 8. Gdy już posprzątasz wyłącz i włącz komputer. Nie korzystaj z opcji uruchiom ponwnie. WYkonaj pełne zamknięcie i uruchomienie.
 9. Wykonaj kopię zapasową aktualnej zawartości danych po sprzątaniu.
 10. Na koniec zaktualizuj system i zasady bezpieczeństwa. Możliwe, że błedy lub niedoskonałe elementy systemu zajmują teraz mniej miejsca jako zmodernizowane. Pamiętaj aby sprawdzić ile masz teraz miejsca na dysku.
 11. Wreszcie powtórz krok 7.

Polecamy nasze inne kursy: