Jak zaktualizować macOS za pomocą prostego polecenia w terminalu

Jeżeli masz dość oczekiwania na zakończenie paska postępu po każdym restarcie po aktualizacji oprogramowania macOS, to z przyjemnością dowiesz się, że istnieje inny sposób aktualizacji systemu Mac, który może skrócić twój czas bezczynności.

Proces ten polega na użyciu prostego polecenia w terminalu, co pozwala na korzystanie z Maca podczas pobierania aktualizacji i instalacji oprogramowania w tle. W naszych testach stwierdziliśmy, że ta metoda może skrócić czas bezczynności podczas restartów instalacyjnych o kilka minut, jednakże oszczędność czasu zależy od konkretnego modelu komputera i aktualizacji.

Osoby posiadające starsze modele Maców na pewno docenią ten sposób, ponieważ nie ma potrzeby uruchamiania Mac App Store, który czasami działa powoli lub w ogóle nie odpowiada. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Jak zaktualizować macOS za pomocą wiersza poleceń

Jak zaktualizować macOS za pomocą prostego polecenia w terminaluJak zaktualizować macOS za pomocą prostego polecenia w terminalu

Przed przejściem do tych kroków, upewnij się, że masz pełną kopię zapasową systemu, co jest standardowym postępowaniem przed aktualizacją. Zauważ, że w tym poradniku przedstawione są tylko aktualizacje systemowe Apple (np. iTunes, Photos, sterowniki drukarek itp.), a nie aktualizacje innych aplikacji Apple, które nie są instalowane razem z macOS (np. Xcode), ani aktualizacje firm trzecich z Mac App Store.

Aby zaktualizować macOS za pomocą wiersza poleceń, najpierw otwórz Terminal, który znajdziesz w folderze Aplikacje/Utilitites. Otworzy to okno Terminala i wiersz polecenia, gdzie będziesz mógł wpisywać polecenia.

Wprowadź poniższe polecenie i naciśnij Enter: softwareupdate -l

Poczekaj, aż twój Mac przeszuka serwery Apple w poszukiwaniu dostępnych aktualizacji oprogramowania macOS dla twojego systemu. Jeśli nie ma żadnych aktualizacji, zostaniesz zwrócony do wiersza poleceń.

Teraz przejrzyj wyniki tego polecenia. Dostępne aktualizacje są zawsze wyświetlane jako pozycje na liście. W naszym przykładzie aktualnie jest dostępna tylko jedna aktualizacja, ale każda pozycja ma ten sam format, jak pokazano poniżej:

identyfikator aktualizacji Linia z gwiazdką oznacza pakiet aktualizacji dostępny do pobrania na twojego Maca. Ta linia jest również znana jako identyfikator.

szczegóły aktualizacji Druga linia zawiera bardziej szczegółowy opis aktualizacji, w tym numer wersji (zwykle w nawiasach) i rozmiar pliku do pobrania w kilobajtach. [Polecane] oznacza, że ​​aktualizacja jest zalecana dla wszystkich użytkowników, a [restart] oznacza, że ​​twój Mac musi zostać uruchomiony ponownie, aby zakończyć instalację.

Aby pobrać i zainstalować określoną aktualizację z listy, użyj następującego formatu, zastępując NAZWA identyfikatorem aktualizacji:

softwareupdate -i NAZWA

Lub:

softwareupdate –install NAZWA

Zauważ, że jeśli nazwa pakietu, który próbujesz zainstalować, zawiera spacje, będziesz musiał umieścić całość w pojedynczych cudzysłowach. Na przykład:

softwareupdate –install 'macOS High Sierra 10.13.3 Aktualizacja dodatkowa-’

Bądź również czujny na spacje na końcu nazw pakietów. Jeśli są obecne, muszą być uwzględnione wewnątrz cudzysłowów.

Przechodząc dalej, jeśli chcesz pobrać określoną aktualizację dla swojego systemu, ale nie instalować jej od razu, możesz użyć:

softwareupdate -d NAZWA

Pobrane w ten sposób aktualizacje można następnie zainstalować za pomocą tego samego polecenia -i lub –install powyżej, lub nawet za pośrednictwem Mac App Store. Pliki aktualizacji są pobierane do folderu znajdującego się w lokalizacji /Biblioteka/Aktualizacje, ale nie są przeznaczone do instalacji przez dwukrotne kliknięcie pakietów w tym katalogu. Aby rozpocząć rzeczywistą instalację, będziesz musiał użyć polecenia –install lub odwiedzić Mac App Store.

Na koniec, aby pobrać i zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje dla swojego systemu, wpisz polecenie:

softwareupdate -i -a

Korzystając z tych poleceń, będziesz mógł pozwolić aktualizacji na pobieranie i kontynuowanie instalacji w tle, podczas gdy zajmiesz się innymi rzeczami. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Terminal w końcu poprosi cię o ręczne ponowne uruchomienie komputera, aby ukończyć pełną procedurę instalacji. (Należy zauważyć, że narzędzie softwareupdate wymaga uwierzytelniania administratora dla wszystkich poleceń oprócz polecenia -l lub -list. Jeśli uruchomisz softwareupdate jako administrator zwykłego użytkownika, zostaniesz poproszony o podanie hasła, jeśli będzie to wymagane.)

prompt restartu

Jak wielu użytkowników zapewne wie, istnieje kilka dodatkowych opcji, które można użyć razem z narzędziem softwareupdate. Na przykład, -schedule on/off włącza/wyłącza zaplanowane sprawdzanie aktualizacji w tle na twoim Macu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników istnieje możliwość skorzystania z polecenia man softwareupdate oraz softwareupdate -h, aby uzyskać podsumowaną listę poleceń.