Jak przyspieszyć komputer z Windowsem?

W naszej firmie zajmujemy się kompleksową opieką informatyczną. Jako firma z młodymi zaangażowanymi pracownikami zbieramy niezwykle bogate doświadczenie. Na tę okoliczność przytaczamy barwne opowieści z życia zawodowego firmy i naszych serwisantów. Nasz opiekun klienta, czyli Kamil, którego zobaczycie w dzisiejszym odcinku jest chodzącą skarbnicą takich historii. Jest też specjalista od systemu MS Windows i zna wiele rozwiązań problemów, nawet z wiekowymi maszynami. Zapraszamy zatem na skompresowany i konkretny poradnik o tym jak przyspieszyć komputer z Windowsem.

Dlaczego komputer zwalnia?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że system operacyjny potrzebuje miejsca, wolnej przestrzeni dyskowej aby mógł pracować. Jest to z reguły ~10% całej przestrzeni jaką mamy do dyspozycji na konkretnym dysku. Zwalniają nie tylko komputery z Windowsem, z MacOS również. Wszystko zależy właśnie od tego ile wolnego miejsca zostawimy na dysku dla działania systemu operacyjnego. Warto wiedzieć, że system operacyjny korzysta z dysku, na którym jest zainstalowany i musi mieć wolną przestrzeń do wykonywania plików. Żeby umożliwić sprawną pracę można zrobić kilka kroków z dwóch zakresów:

  • zwalnianie przestrzeni ręcznie
  • wykrywanie i czyszczenie dysku automatyczne

Jak przyspieszyć komputer z Windowsem?

Pierwsza rzecz, jaką można zrobić to wyczyścić ręcznie kilka folderów, między innymi:

  • kosz
  • pobrane
  • cache
  • historię przeglądarek

To są miejsca, w których mamy albo śmieci, niepotrzebne pliki, pliki które mają przyspieszać ładowanie stron, więc trzymane są na dysku, pliki pobrane, które nie są nam już potrzebne itp. Warto również przejrzeć pliki które świadomie zapisaliśmy na dysku. Zwłaszcza duże pliki, np. zdjęcia, filmy, grafiki, muzykę i zgrać nieużywane rzeczy na dysk zewnętrzny. W przypadku Maców. Takie zgranie i korzystanie co jakiś czas z dysku zewnętrznego umożliwi da użytkownikom Mac dodatkowy bonus w postaci bezpieczeństwa danych. Wykonywanie kopii zapasowej dla Time Machine, o czym pisaliśmy i mówiliśmy już wcześniej. Nie mniej dziś skoncentrujemy się na Windowsie.

Co jeszcze, jak przyspieszyć komputer z Windowsem?

Można wyposażyć się w programy, które przeanalizują dysk co jakiś czas i znajdą największe skupiska danych. Jednocześnie warto skorzystać z aplikacji przeszukujących dyski pod kątem złośliwego oprogramowania, gdyż wiele jest takich drobnych aplikacji, które mają za swoje jedyne zadanie obciążać procesor, albo zabudowywać pamięć i unieruchomić w efekcie komputer, np. przez multiplikację procesów lub plików. Do dyspozycji mamy tutaj znakomity program Malwerbytes Antimalwere. Darmowy i w dwóch wersjach, do zainstalowania na dysku z bieżącą ochroną i do skanowania online.

Możemy również skorzystać z bardzo popularnego od wielu wielu lat CC Cleanera, który usuwa pliki z miejsc oczywistych, jak kosz, czy pamięć przeglądarek, ale również opróżnia cache, temporary i podobne foldery, o których istnieniu zwykły użytkownik nie ma obowiązku wiedzieć. Natomiast jest możliwość doznaczenia ręcznie folderów/rodzajów plików, które ma program usunąć. Tutaj ostrożnie, chyba, ze wiecie co robicie, ponieważ możecie pozbawić się istotnych danych, takich jak hasła.

Więcej ciekawostek i użytecznych informacji znajdziecie w naszym filmiena naszym kanale YT. Możecie go również obejrzeć powyżej w artykule. Niebawem przygotujemy dla Was newsletter z takimi poradnikami oraz artykuł i film o tym jak przyspieszyć Maca.

Polecamy nasze inne kursy: