Jak korzystać z maca - co opcjonalnie, a co zawsze

Mac  w każdym modelu to cacuszko wzornicze. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu. Jednak nie można powiedzieć, ze mac jest niedopracowany, czy niespójny wyglądem. Tylko że nie o sam wygląd tu idzie. Mac to bardzo wydajna maszyna, zwłaszcza jeśli dobrze dobierzesz model do swoich potrzeb. Aby jednak dobrze nam się pracowało i jeszcze lepiej bawiło na komputerach Apple, należy poznać kilka kluczowych zasad, albo je sobie przypomnieć. Dlatego przedstawiamy garść wskazówek jak korzystać z Maca, między innymi te o których mówimy na szkoleniach i konsultacjach mac . Poniżej znajdziecie również stałą listę punktów obowiązkowych dla bezpiecznego i sprawnego używania komputerów Mac.

Jak korzystać z maca, żeby nie stracić danych i cierpliwości?

Mysz ułatwia pracę, ale da się i bez tego, jeśli dobrze wyszkolony użytkownik usiądzie do systemu. Mamy tutaj szereg urzadzeń peryferyjnych, jak równiez możliwości połaczenia z innymi urządzeniami Apple. Podstawą jednak zawsze jest prawidłowy rozruch. Załadowanie systemu z dysku jest automatyczną procedurą, ale nie należy wtedy niczego podłączać ani próbować resetować komputera, czy podawać komend innych niż dedykowane, np. do ustawień. Jeśli ładujesz system z zewnętrznego źródła przeczytaj artykuł o tym dlaczego pojawia się blokada Macbooka. Należy brać też pod uwagę wersję oprogramowania Mac OS x jaka stoi na dysku i jej aktualizacji. Warto zaznaczyć, że decydowanie efektywniej jest poznawać system i urządzenie pod okiem profesjonalnego szkoleniowca. Należy również zaopatrzyć się w odpowiedniego antywirusa dla Macbooka.

Jak korzystać z Maca?

Kolejną kwestią jest poznanie składników i ich funkcji w systemie. Topografia jest bardzo ogólnie odwrotna niż Windows z wyjątkiem dolnego paska. Zależnie od tego czy przesiadamy się z Windowsa, w którym pracowaliśmy i bawiliśmy się do tej pory, czy też od razu Mac OSx jest pierwszym systemem z jakim mamy do czynienia to reakcje są mniej lub bardziej nerwowe na nowy system. Użytkownicy Windowsa mają już pewne przyzwyczajenia i wpojoną konkretną automatyczność działań. Natomiast nowi użytkownicy, bez doświadczenia z systemami operacyjnymi mogą zagubić się w gąszczu nowych informacji.

Jak używać Mac OS i jak go dostawać uczymy zarówno młodych jak i starszych użytkowników. Na prośbę klienta komputerami zajmie się też nasz informatyk Mac.

Jak korzystać z maca

Co na stałe?

  • Po pierwsze konfiguracja Mac, a w przypadku sprzętu odziedziczonego po poprzednim użytkowniku - reinstalacja lub aktualizacja oprogramowania
  • Sprzątanie i bezpieczne dane - wyrzucenie pozostałości, zbędnych plików oraz odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji i wykonywanie kopii oraz uaktualnianie zasad bezpieczeństwa.
  • Po drugie personalizacja - czyli dopasowanie komputera do swoich potrzeb i upodobań. Wiadomo, że przyjemniejsza praca jest wydajniejsza i nie męczy użytkownika w tak dużym stopniu.
  • Backup Mac - czyli wykonanie kopii zapasowej systemu i danych, najczęściej wykonywane za pomocą Applowskiego Time Machine.
  • Aktualizacja Mac - czyli dbałość o bezpieczeństwo i płynność działania systemu.
  • Pomożemy również w podłączeniu i sparowaniu urządzeń, ustawimy całą sieć, a nawet "inteligentny dom".

Polecamy nasze inne kursy: