Inteligentny dom

Zacznijmy od tego czym jest taki inteligentny dom? Czy w ogóle dom może być inteligentny. Przecież to (niekoniecznie typowa) cecha charakteryzująca typowo żywe istoty, ludzi i zwierzęta. Zbiegiem czasu i zmieniającą się cywilizacją, gdy zaczynamy upodabniać w działaniu maszyny do ludzi pojęcie inteligencji przeszło do cyberprzestrzeni. Najpowszechniej kojarzone jest pojęcie SI (ang. AI), czyli sztuczna inteligencja. Mechanizm pracujący na algorytmach i potrafiący pisać sobie nowe na podstawie analizy różnych sytuacji, np. ludzkich wyborów. Ten właśnie przykład mamy w sposobie doboru wyświetlanych Internaucie reklam. Podobnie ma się rzecz, gdy rozważamy inteligentny dom. Różnica polega na tym, że programujemy działania konkretnych podzespołów. Przejdźmy zatem do bardziej szczegółowych informacji.

Inteligentny dom to przede wszystkim automatyzacja

Inteligentny dom nie ma na celu prowadzenia gospodarstwa domowego za nas. Ma pomagać mieszkańcom i wyręczać w niektórych ustalonych z góry działaniach. Ma np. włączyć ogrzewanie, otworzyć bramę garażu, czy też zmienić tryb oświetlenia. Może też wyłączyć szumiącą lodówkę, gdy domownik wejdzie się do pokoju.

Wiele osób buduje domy zwykłe, tradycyjne. Jest to wiele tańsze i nie borykamy się z gigantycznym kredytem. Potem można stopniowo zmieniać dom w inteligentny za pomocą urządzeń i gadżetów dostępnych nawet w sieci IKEA. Jednym z elementów są tzw. inteligentne gniazdka. Jak to działa?

  • INTELIGENTNE GNIAZDKA - to nic innego jak kontakty, gniazdka elektryczne. Gniazdka spięte z systemem wifi w domu i reagujące na polecenia domownika wydawane dla Siri. Np. Hej, Siri, włącz światło.
  • Czujniki ruchu i inteligentne żarówki - czujniki ruchu są powszechnie znane, wysyłają impuls do systemu, co powoduje włączenie oświetlenia... albo alarmu lub też czegokolwiek innego, co chcemy uruchamiać na ruch.
  • BRAMKA - element, tłumaczący urządzeniem co mają robić, tego potrzebujecie do inteligentnych gniazdek.
  • Pilot - element, którego niekoniecznie będziecie używać, ponieważ inteligentny dom polegać ma na wydawaniu poleceń głosowych.
Inteligentny dom

Centrum zarządzania domem

Przyda się wam urządzenie, na którym będziecie mogli skonfigurować całość ustawień, czyli zaprogramować działanie elementów.

  • iPhone
  • iPad do użytku domowego, od wersji 12
  • Apple TV
  • homePod

Orientacyjne 400 złjest to koszt początkowy, czyli zakup gniazdka i bramki i od tego zaczynacie.

Dla mnie idea inteligentnego domu to przede wszystkim dom leniwy.
Mój dom zbudowaliśmy jako głupi dom. Mieliśmy zamiar potem go uinteligetnić.
Pomieszkaliśmy trochę i dom powoli nabiera inteligencji wraz z montowanymi gadżetami.

Polecamy nasze inne kursy: