Ustawienia Google Family na Android w kilka minut

Wszyscy doskonale wiemy, że cyfryzacja to nasz świat. Chcąc nie chcą musimy jakoś się w nim znaleźć, a najlepiej żeby było to sprawnie i bezpiecznie. O ile dorośli ponoszą sami odpowiedzialność za swoje działania i ewentualne szkody, o tyle za dzieci odpowiadają rodzice. I to zarówno przed dziećmi jak i przed prawem. Tak, dzieci mają prawo w Polsce wyciągać konsekwencje za brak lub złą opiekę sprawowaną przez rodziców. To było na marginesie, a teraz przejdźmy do tego jak zadbać o bezpieczeństwo. Dziś o Google Family na Android, czyli zajmiemy się smartphonami. Specjalizujemy się w systemach Mac i iOS, ale nie możemy pomijać drugiego z najpopularniejszych oprogramowań, czyli właśnie Androida. Opowiemy szybko czym jest Google Family i jak przejść do jego ustawień. DLa porównania podamy łącza do podobnych zabezpieczeń na iPhonie. Zapraszamy!

Czym jest Google Family Link?

W największym skrócie jest to zestaw opcji i ustawień pozwalających w Twojej grupie rodzinnej na kontrolowanie czego mogą używać użytkownicy urządzeń. Google Family Link służy do zarządzania ustawieniami konta Google, w tym przypadku dla dziecka.

Co możesz monitorować?

Możesz precyzyjnie skonfigurować ustawienia w Google Play, dokładniej zgody na kupowanie i pobieranie treści oraz ograniczenia treści. Katalog ustawień wygląda następująco:

  • Strony w Google Chrome
  • Filtry w wyszukiwarce Google
  • Ustawienia Asystenta Google
  • Aplikacje z Google Play
  • Lokalizacja na urządzeniach z Androidem

Co możesz ustawić i zmieniać?

Możesz zmienić ustawienia konta swojego dziecka, by przerwać zapisywanie przez Google tych rodzajów aktywności, ale część funkcji dostępnych w Family Link i innych usług Google mogłaby wtedy przestać działać.

Możliwe jest też wybieranie ustawień związanych z aktywnością na koncie dziecka.
Otwórz aplikację Family Link  .
Kliknij Zarządzaj ustawieniami   Ustawienia prywatności   Ustawienia danych na koncie.
Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, by zaktualizować ustawienia danych na koncie.
Określanie, czy dziecko może zmieniać swoje ustawienia związane z aktywnością w Google. Wyświetlanie lub usuwanie zapisanej aktywności dziecka. Edytowanie danych na koncie Google dziecka.

Możesz zmienić imię, datę urodzenia lub wyświetlaną płeć. Ponadto można zmieniać zdjęcia dziecka i resetować hasła. Dodatkową możliwością jest ustawienie dwuetapowej weryfikacji i usuwanie lub przywracanie konta Google dla dziecka.

Google Family na Android

Google Family na Android, zależnie od wieku dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma już konto, Rodzic może przez Family Link dodać nadzór rodzicielski i zarządzać ustawieniami. Tak to działa do 13 roku życia, lub odpowiedniego wieku w danym kraju, konto tworzy rodzic.

Można wprowadzić nadzór rodzicielski na dotychczasowym koncie Google. Należy pamiętać, że zarówno rodzic jak i dziecko, będzie mógł wyłączyć nadzór. Jeśli zrobi to dziecko, opiekun otrzyma powiadomienie. Dyskusyjnym rozwiązaniem jest czasowa blokada nadzorowanego dotąd urządzenia dziecka.

Wymagania Google Familyna Android

Aby nadzór rodzicielski mógł działać konieczne jest spełnienie kilku wymogów.

  • własne konto Google
  • ukończone 18 lat (lub spełniać inne wymagania, obowiązujące w danym kraju
  • pobrać aplikację Family Link na urządzenie z Androidem 5 lub nowszym, na iPhone'a lub iPada z iOS 9 lub nowszym albo Chromebooka M69 lub nowszym.

Aby rodzic mógł nadzorować konta Google, z którego dziecko korzysta, musi ono:

  • wyrazić zgodę na nadzór rodzicielski,
  • mieszkać w tym samym kraju co rodzic.

Polecamy nasze inne kursy: