FileVault na Mac

FileVault na Mac to wbudowane narzędzie szyfrowania dysku, które zapewnia dodatkową warstwę ochrony danych na komputerach Apple. Dzięki szyfrowaniu, wszystkie pliki przechowywane na dysku twardym są zaszyfrowane, dlatego mogą być odczytane tylko przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników przechowujących wrażliwe informacje, takie jak dane osobowe, dokumenty finansowe czy prywatne zdjęcia.

Najważniejsze 3 zalety FileVault na Mac:

 1. Wysoki poziom bezpieczeństwa: zapewnia, że wszystkie dane są zaszyfrowane za pomocą zaawansowanych algorytmów szyfrowania. Nawet jeśli ktoś fizycznie dostanie się do Twojego komputera, nie będzie w stanie odczytać zawartości dysku bez odpowiedniego hasła.
 2. Integracja z macOS: FileVault jest w pełni zintegrowany z systemem operacyjnym macOS, co oznacza, że jego konfiguracja i zarządzanie są proste i intuicyjne. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania czy sterowników, co zwiększa wygodę użytkowania.
 3. Automatyczna ochrona danych: Po włączeniu FileVault, wszystkie nowe dane zapisane na dysku są automatycznie szyfrowane. To eliminuje ryzyko, że zapomnimy o ręcznym szyfrowaniu ważnych plików, co może prowadzić do ich przypadkowego ujawnienia.
FileVault na Mac

Jak używać FileVult uczymy na szkoleniach, gdyż są to Podstawy Mac OS X,

Ryzyko używania

Choć narżedzie oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, istnieją pewne ryzyka związane z jego używaniem:

 1. Utrata hasła: Jeśli zapomnisz hasła do konta użytkownika lub klucza odzyskiwania, nie będziesz mógł uzyskać dostępu do zaszyfrowanych danych. Warto zatem przechowywać klucz odzyskiwania w bezpiecznym miejscu.
 2. Obniżenie wydajności: Szyfrowanie i deszyfrowanie danych w locie może nieznacznie obniżyć wydajność komputera, zwłaszcza na starszych modelach Mac.
 3. Problemy z kompatybilnością: W niektórych przypadkach, szyfrowanie dysku może powodować problemy z niektórymi aplikacjami lub systemami backupu.

Jak uruchomić FileVault na Mac - INSTRUCKJA

 • Otwórz Preferencje systemowe: Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz „Preferencje systemowe”.
 • Wybierz Zabezpieczenia i prywatność: W oknie Preferencje systemowe kliknij ikonę „Zabezpieczenia i prywatność”.
 • Uruchom FileVault: Przejdź do zakładki „FileVault” i kliknij przycisk „Włącz FileVault”.
 • Wybierz metodę odblokowania: Wybierz, czy chcesz użyć swojego konta i hasła Apple ID, czy wygenerować klucz odzyskiwania.
 • Zatwierdź i zaczekaj na zakończenie szyfrowania: Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zakończyć proces szyfrowania dysku.

Polecamy nasze inne kursy: