Cyberbezpieczeństwo

Dostęp do komputera, tak prywatnego jak i firmowego jest sprawą poważną, a zatem wymagającą należytego potraktowania tematu. Podobnie skrzynki e-mail. Również dysk w chmurze, lub prywatny dysk zewnętrzny. Przykłady danych które trzeba chronić w Sieci można przytaczać bez końca. Dostęp do konta bankowego, czy menadżera przesyłek pocztowych. Wszystko pełne danych teleadresowych, zdjęć, plików, informacji tekstowych, lokalizacji GPS. Aby dane użytkowników nie wpadły w niepowołane ręce należy zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. O danych tak wrażliwych jak PESEL w portalu urzędowym, e-puapie, elektronicznych skrzynkach podawczych do Sądów i podobnych nie wspominając.

Przestrzegać cyberbezpieczestwa - chronić siebie i dane 

Pojęcie to dotyczy technologii, procesów i praktyk zaprojektowanych w celu ochrony bezpieczeństwa sieci informatycznych, ale również urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem.

W dobie powszechnej cyfryzacji i tworzenia cyfrowej kopii naszego świata i życia każdego kto miał kiedykolwiek styczność z komputerem cyberbezpieczeńśtwo jest szczególnie ważne. Ponieważ organizacje rządowe, wojskowe, korporacje, przedsiębiorcy, a nawet placówki medyczne zbierają, przetwarzają i przechowują ogromne ilości danych.

Istotna ich część zwykle stano dane wrażliwe, niezależnie od tego, czy jest to własność intelektualna, dane osobowe. W przypadku danych, za przechowywanie których odpowiada dany podmiot, dostęp  nieupoważniony może mieć bardzo negatywne skutki

Cyberbezpieczeństwo

Hasło i dane

Istotna ich część zwykle stano dane wrażliwe, niezależnie od tego, czy jest to własność intelektualna, dane osobowe. W przypadku danych, za przechowywanie których odpowiada dany podmiot, dostęp  nieupoważniony może mieć bardzo negatywne skutki. Niemniej, jak pisaliśmy na wstępie,ważne jest cyberbezpieczeństwo danych na prywatnych urządzeniach. Nikt z prywatnych użytkowników nie chciałby aby jego pliki, prace, dane wyciekły z dysku,jak również chmury.  Warto poznać metody tworzenia bezpiecznych haseł, chociaż należy pamiętać że żadne hasło nie daje 100% bezpieczeństwa. Na cyberbezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników. Głównie zachowanie użytkownika w Sieci. Przechowywanie nieszyfrowanych danych i maili, odwiedzanie niebezpiecznych stron, przechowywanie haseł w dostępnych miejscach, a nawet w pamięci przeglądarki sprzyja obniżaniu bezpieczeńśtwa danych. Na bezpieczeństwo ma też wpływ to, jak obsługujemy Macbooka i jakie mamy zabezpieczenia systemowe. Dlatego też, na koniec wpisu zapraszamy Państwa na kursy obsługi Mac OS oraz poszczególnych modeli Macbooków i sprzętu Mac. Warto poznać metody obsługi Mac OS, aby zadbać o bezpieczeństwo cennych danych i bezcenny spokój użytkownika.

Polecamy nasze inne kursy: