Bezpieczne dane

Ludzie dzielą się na dwa typy: robiących backup Mac i takich, którzy zaczną go robić.

Dziś porozmawiamy krótko i treściwie. Bezpieczeństwa danych na Mac ciąg dalszy, jednak pod nieco bardziej codziennym kątem. Dziś [powiemy sobie o zasadach, które wspierają bezpieczeństwo danych, jednocześnie biorąc pod uwagę komfort pracy użytkownika. Niezwykle długą listę 3 pryncypialnych zasad, które p[powinien wcielić w użycie użytkownik, aby mieć bezpieczne dane, podajemy jak zawsze poniżej. Miłej lektury i pamiętajcie - bądźcie tymi, którzy już robią backup Mac!

Mądry użytkownik = bezpieczne dane

Dostęp do komputera, tak prywatnego jak i pracowniczego jest krytyczną kwestią. Wszak nie zależy nam na umożliwianiu, czy chociażby ułatwianiu wglądu w dane. Niezależnie od tego, czy są to nasze zdjęcia z wakacji, obiadu na imieninach u Cioci, czy kluczowa umowa o podwyżkę dla prezesa. Podobnie skrzynki e-mail. Również dysk w chmurze lub prywatny dysk zewnętrzny, służący za domowe archiwum - wszystko to powinno dla naszego świętego spokoju i wymiernego bezpieczeństwa być chronione. Dodatkową bardzo dobrą praktyką jest nauczenie dzieci kultury zabezpieczeń, czyli jak ktoś wpisuje hasło odwróć głowę. Ty też, dorosły. Szyfrowanie zatem to jedna kwestia, hasła to druga. Konieczność korzystania z własnej sieci, czy hot-spota jest kolejnym i najważniejszym sposobem na uniemożliwienie "podsłuchiwania" co piszemy i np. jakie hasła podajemy do konta bankowego, karty płatniczej, czy dezaktywacji alarmu w domu, a nawet nr PESEL dziecka przy zamawianiu wizyty u stomatologa.

Najszerzej można rozmawiać o tworzeniu haseł. Użytkownikowi z pomocą przychodzi mnemotechnika, skojarzenia, kombinacje, a również programy przetrzymujące i generujące hasła. Generalnie odpowiednie unikanie tzw. brutalnych metod łamania hasła jak i dostęp fizycznego innych osób.

Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia z bezpieczeństwa danych. Szkolimy administratorów sieci, pracowników korporacji, jak również użytkowników indywidualnych i właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Zakresy kursów, program i systemy operacyjne mamy zróżnicowane. Dopasowujemy oferty do zadań pracowniczych i do stanowisk oraz dodatkowo zawieramy w programie szkolenia tematy pokrewne o które poprosi kursant.

Bezpieczne dane

3 zasady główne, warunkujące bezpieczne dane

  1.  SIEĆ WI-FI - w miejscach publicznych wybieraj zabezpieczona sieć. Jeśli nie ma hasła, nie jest siecią lokalną lub nie ma ikony zamkniętej kłódki nie korzystaj z niej. W kawiarniach, kinach, klubach najlepiej korzystaj z własnego hot-spota lub z punktu dostępu osoby zaufanej, np. znajomych w towarzystwie których tam jesteś.
  2. SZYFRUJ DYSK - FireVolt to narzędzie do szyfrowania zawartości dysku komputerów Mac, które jest w systemie standardowo. Istotnie utrudnia odczytanie danych przez niepożądanego użytkownika lub po prostu złodzieja, a bywa że czasami wręcz to uniemożliwi.
  3. UŻYWAJ SILNYCH HASEŁ - o silnych hasłach pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Przykład, który widzicie w nagraniu jest ćwiczeniem, które przeprowadzamy z naszymi kursantami, więc jest to faktycznie sprawdzana w skuteczności metoda.

Serdecznie zachęcamy do komentowania i zgłaszania swoich pomysłów na tematy do rozmów na żywo. Jeśli macie ochotę i znacie dobre i bezpieczne strony dla dzieci - możecie śmiało wpisać adres w komentarzu pod nagraniem na kanale YT lub na naszym fanpage'u FB i na grupie FB.

Polecamy nasze inne kursy: