Aktualizacja Mac

Przez początki z MacBookiem przechodzi każdy jego użytkownik. W pewnym momencie również dociera pierwsza aktualizacja do wykonania. Robi się sama, albo system pozostawia decyzję użytkownikowi. Co i jak aktualizować dowiecie się z naszego artykułu. Natomiast na filmie, który możecie również tutaj obejrzeć, dokładnie pokazujemy gdzie i w co kliknąć, żeby Mac był aktualny i bezpieczny. Pytanie główne: JAKA i KTÓRA aktualizacja Mac? Mamy podział na aktualizacje ważne i standardowe, małe i duże, systemu i aplikacji zarówno wbudowanych jak i tych, które sami instalujemy. Przede wszystkim jednak jeśli przestawiacie się na nową wersję systemu - poczekajcie tydzień, do miesiąca, żeby wyszły wszelkie poprawki i potem zmieńcie wersję. Chodzi o to, by programiści i użytkownicy wyłapali najgorsze błędy i poprawili. Świetnym przykładem jest najnowszy system Big Sur, do którego -uwaga- JEGO nowa wersja wyszła już w 24h po wypuszczeniu tego systemu.

Co daje aktualizacja Mac?

Przede wszystkim pozawala zachować bezpieczeństwo i sprawność pracy systemu. Pierwszą zasadą jest to aby mieć najaktualniejszą dostępną wersję systemu. To są nie tylko łatki i poprawki działania samego MacOS, ale również korki do wszelkich namierzonych dziur, co podnosi bezpieczeństwo. I od bezpieczeństwa właśnie zaczniemy. Nie łudźcie się, że mając starszy system, który nadal dostaje aktualizacje jest on tak samo bezpieczny, co najnowszy. Stary system dostaje aktualizacje na miarę swoich możliwości. Natomiast nowsze systemy pojawiają się, gdy starych już nie ma sensu rozwijać. Wtedy dostajecie aktualizacje bezpieczeństwa na miarę nowych systemów najnowszymi możliwościami.

Jeśli mamy fabrycznie nowy komputer, wtedy sprawa jest oczywista. Pracując na fabrycznych ustawieniach najpewniej będzie robił wszystko sam. Czym jednak może utrudniać pracę użytkownikowi, bo np. zwolni, czy będzie musiał wstać na nowo. Mamy też możliwość samodzielnego decydowania kiedy i co chcemy uaktualnić. W tym celu należy:

  1. kliknąć ikonę jabłka
  2. wybrać z menu "o tym Mac" / "Mój Mac" lub podobnie, zależnie od wersji systemu
  3. kliknąć klawisz "sprawdź aktualizacje"

Aktualizacje Mac

A pozostałe aktualizacje Mac?

Co do zasady wspomniana ścieżka jest analogiczna dla wszystkiego co chcemy zaktualizować, tylko aktualizacji szukamy w odpowiednich dla danej aplikacji miejscach. Mamy jeszcze pozostałe rodzaje aktualizacji, jakie sa potrzebne do prawidłowej i stabilnej pracy Macbooka. Warto również aktualizować aplikacje i gry. One oczywiście będą dostawały aktualizacje w swoim własnym, niezależnym od MacOS harmonogramie. Co to daje? Np. usuwanie usterek gier, któe powodują zaiweszenie się komputera, albo błędy gry, jak rónież pojawiają się dodatkido aplikacji i usprawnienia.

Natomiast, aby samodzielnie i bezproblemówkorzystać z Macbooków warto podszkolić się u profesjonalistów. Podczas kursów uczymy obsługi ale również samodzielnej podstawowej modyfikacji ustawień, bezpieczeństwa. Szkolenie obejmuje zarówno początki pracy z MacBookiem, jak i bardziej tematyczne kwestie, np. praca w PowerPoint na iPad. Dodatkowo możemy przeszkolić i skonfigurować pozostałe urządzenia nie tylko marki Apple - oferujemy pełną opiekę informatyczną.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie danych, buckupach Mac i o Time Machine to zapraszamy do artykułów i na filmy.

Polecamy nasze inne kursy: